Hae tästä blogista

Language

15.1.2026

Et sä mittää apuu tarttis?

Päivitetty 15.1.2026

Tmi Juha Knuuttila

Et sä mittää apuu tarttis? palvelu avataan vuoden 2026 aikana. Pysy kuulolla.

Apua sosiaalihuollon palveluiden kehittämiseen

Sosiaali- ja terveydenhuolto on haasteiden edessä. Suomi ikääntyy, työntekijäpula vaivaa myös sote-kentää, rahakin näyttää menevän vuonna 2025 aseisiin. Palveluiden kehittämiselle ja uusille innovaatioille on paljon tarvetta.

Tulossa. Apuu tarttis -lomake. (Turku AMK sosiaali- ja kasvatusalan palvelutoiminnan tilauslinkit löydät blogini lehtori-sivultani.)

Apua digitaalisten oppimisympäristöjen kehittämiseen.

Innovaatiot edellyttävät uuden oppimista ja tehokkaita oppimisympäristöjä. Yhdessä tekeminen ja digitaaliset oppimisympäristöt tukevat nopeaa ja tehokasta oppimista ja kehittämisen yhteistyötä.

Tulossa. Apuu tarttis -lomake. (Turku AMK sosiaali- ja kasvatusalan palvelutoiminnan tilauslinkit löydät blogini lehtori-sivultani.)

Pika-apua ja heti

Toimin Turun ammattikorkeakoulun lehtorina, sosionomi (AMK) koulutuksessa työelämän palveluprojektien opettajana sekä sosiaali- ja kasvatusalan yrittäjyysvalmentajana 30.8.2026 saakka, jonka jälkeen jatkan päätoimisena ammatinharjoittajana.

Turku AMK sosiaali- ja kasvatusalan palvelutoiminnan tilauslinkit löydät blogini lehtori-sivultani.

Mikäli sinulla jotain "apuu tarttis" -asioita mielessä tai pyörittelet jotain yritysideaa, autan sinua tästä "kaksoisroolistani" käsin. Ota rohkeasti yhteyttä, maailma on täynnä tyrmättyjä ja väheksyttyjä ideoita (mm. puhelimen kosketusnäyttö). Itse en halua tyrmätä tai väheksyä yhtää ideaa ja innostunutta mieltä. Eli laita mailia, jos jotain sosiaalihuollon palveluiden tai oppimisympäristöjen kehittämisessä mielessä: pienistä ideoista syntyy ne uudet toimintatavat, palvelut ja joskus jopa maailmaa mullistavat radiaalitkin innovaatiot.

Yhteytiedot:

Email. juhaknuuttila.fi@gmail.com

Ei kommentteja: